Il collutorio
Nella lotta quotidiana per mantenere la nostra bocca sana e pulita, lo spazzolino rappresenta sicuramente il nostro primo alleato ed filo interdentale il suo assistente.
U današnje vrijeme stres je postao sastavni dio našega života.
Rijetko se koja osoba može pohvaliti da stres nije prisutan u njihovim svakodnevnim aktivnostima.
Postao je dio suvremenog čovjeka i njegovog načina življenja.
Prema istraživanjima preko 80% modernog društva pogođeno je barem jednim uzročnikom stresa. Ekonomski problemi, borba za posao, novac i depresija samo su neki od njih. Nažalost, osim što utječe na stanje našeg duha i tijela, također može izazvati ozbiljna oštećenja usne šupljine, desni i zubi.
Oralna higijena
Istraživanja su pokazala da stres utječe na oralno zdravlje, odnosno način na koji depresija i anksioznost utječu na razvoj stomatoloških problema. Ne možemo utjecati na to da stres i depresija u potpunosti nestanu ali možemo naučiti strategije koje nam pomažu u borbi protiv njih. Naposljetku, pomažu nam da poboljšamo zdravstveno stanje općenito, a time i oralno.
Kada smo pod stresom naše tijelo se ponaša drugačije, način na koji se luče hormoni se mijenja, također i lučenje pljuvačke, a ponekad se zbog stresa zapostavlja i svakodnevno održavanje oralne higijene, što osobama koje su sklonije upalama desni može još više pogoršati dentalno stanje! Nažalost, osobama koje su svakodnevno izložene stresnim situacijama, rutinske stvari poput pranja i čišćenja zubi koncem te odlazak na stomatološke kontrole izgledaju nevažni i zanemarivi.
Stres i štetne navike
U stresnim situacijama razvijamo razne loše navike koje utječu na naše zdravlje i izgled. Kada smo u nekim izazovnim situacijama, strahu, žurbi ili kada dekoncentrirani događa se da stišćemo zube, grickamo usne ili škripamo zubima. Pojedinci sve češće i intenzivnije ponavljaju neke od ovih radnji pa im takvo ponašanje postaje navika koja kasnije izaziva bol u vilici, prekomjerno trošenje i lomljenje zubi i dr.
Odvajanjem vremena za obične rutinske aktivnosti održavanja higijene, ne samo da ćete zaštititi zdravlje, već ćete si i dati razlog da budete zadovoljni i ponosni jer činite dobro sebi.
Neki od pokazatelja kako stres utječe na oralno zdravlje mogu biti sindrom suhih usta, škrgutanje zubima, pojava afti. Lošom oralnom higijenom i nezdravim prehrambenim navikama može se pogoršati stanje naših desni koje će u konačnici dovesti do paradontoze i pogoršanja postojećih problema.
U slučaju da već imate probleme sa desnima i zubima, obratite se Vašem stomatologu koji će napraviti potrebne preglede i pomoći Vam da sanirate već nastala oštećenja.
Kako se ovi simptomi mogu spriječiti?
Ukoliko ustanovite da se i kod Vas neke od ovih pojava vezuju za stresan period, prije svega je važno da pronađete uzrok i pokušate ga riješiti. Ne znate kako? Danas postoje stručnjaci specijalizirani za određene probleme koji Vam mogu pomoći. Iskoristite to!
Savjetuje se boravak na prirodnoj svjetlosti i svježem zraku, bavljenje fizičkom aktivnošću i redovna, zdrava prehrana.
U nastavku smo pripremili nekoliko savjeta i načina kako da se oslobodite loših navika i spriječite njihove trajne posljedice.
• Izbjegavanje pića i hrane koja sadrži kofein (gazirana pića, kava, neki čajevi, čokolada i dr.)
Kofein povećava budnost ali i napetost koja potiče pretjerano stiskanje vilice i time još više naglašava tenziju viličnih mišića. Ukoliko ne možete u potpunosti izbaciti namirnice bogate kofeinom pokušajte smanjiti njihov unos, a naročito navačer.
• Izbjegavanje alkohola
Osim što sprječava proizvodnju sline, konzumacijom alkohola povećava se škripanje zubi, a može dovesti do bolesti zubnog mesa pa čak i raka.
• Ne stavljajte u usta predmete i stvari koji nisu namijenjena za jelo
Možete napraviti veliku štetu zubima i zubnoj caklini. Također savjetuje se izbjegavanje žvakaćih guma, jer navikavaju mišiće zgloba i vilice na stalnu aktivnost pa time povećavate vjerojatnost njihove aktivnosti tokom noći.
• Opuštajte vilične mišiće
Prije spavanja pokušajte opustiti mišiće vilice držanjem tople (ali ne vruće) krpe na obrazima i ispred ušiju.
• Vježbajte
Trening će Vam pomoći da se oslobodite stresa, a time ćete umanjiti napetost viličnih mišića, napunit ćete tijelo energijom i ojačati imunitet, što će pozitivno utjecati na Vaše zdravlje.
Ako ne brinete o oralnoj higijeni stradat će i Vaši zubi i zdravlje općenito. Ako već imate neko od oboljenja desni, preskakanjem svakodnevnih higijenskih navika možete pogoršati problem.
Zato Vas savjetujemo i podsjećamo na važnost oralne higijene. Redovno čistite zube i desni, hranite se balansirano i zdravo i ne zaboravite na redovne stomatološke preglede.