Zubnakrunica ili zubna navlaka je fiksno protetski nadomjestak koji se izrađuje naprethodno pripremljenom zubu ili implantatu. Najčešće se koristi prilikomgubitka većeg dijela krune zuba, bilo zbog traume ili zbog destrukcijekarijesom.
Krunica sezahvaljujući svojim izvrsnim estetskim svojstvima može postaviti i na prednjezube radi poboljšanja izgleda, oblika ili boje zuba.
Ako je zub većim dijelom oštećen ili nedostaje čak cijela stijenka zuba, moguće jepostaviti nadogradnju koja će nadomjestiti uništeni dio zuba i omogućitipostavu krunice. Nadogradnje se izrađuju na prethodno endodontski liječenimzubima, a služe za učvršćivanje preostalog korijena prirodnog zuba ipovezivanje s konačnim radom – krunicom. Zub, na koji je postavljenanadogradnja, poprima oblik jednak brušenom zubu, nakon čega se na uobičajennačin prelazi na postupak izrade krunice.
Postoje razne vrste materijala korištenih za izraduzubnih krunica. Iako se metal najčešće koristi kao baza za njihovu izradu, svečešća su pojava bezmetalni materijali kao što je E-max, Empress i cirkonkeramika, redom materijali koji predstavljaju vrhunac estetskih rješenja ustomatologiji.
Metal – keramička krunica izrađujese od metalnog i keramičkog dijela. Baza krunice je napravljena od legure metalakoja je u potpunosti prekrivena keramikom tako da metalnidio nije vidljiv.
Metali koji se koriste za izradu metal keramičkih krunica su legure plemenitogmetala – paladij i legure neplemenitih metala krom – kobalta (Cr-Co).
Glavna prednost metal – keramičkih krunica jest u tome što metal koji čini bazukrunice, osigurava čvrstoću, otpornost na opterećenja i siležvakanja, dok keramika obavija metalni dio i osigurava jakodobru estetiku nadomještenog zuba.
Često se koriste u pokrivanju pretkutnjaka i kutnjaka gdjesu prisutne jake žvačne sile.
Zbog svoje prihvatljive cijene, ali i odličnih svojstava, danas je upotrebametal-keramičkih krunica i dalje česta u protetskoj rehabilitaciji. Metalnabaza osigurava stabilnost i čvrstoću zuba, a keramika izvana imitira oblik iboju zuba.
Potpuna keramička krunica (bezmetalna krunica) jenadomjestak izrađen od visokokvalitetne keramike, koja, bez metalne baze, možepodnijeti sva opterećenja prirodnog zuba, pružajući istovremeno vrhunskuestetiku nadomještenog zuba.
Ove keramičke krunice su izrađene u potpunostiod keramike bez ikakvih čestica metala.
Zbog svojih svojstava, keramička krunica je sposobna u potpunosti imitiratiprirodne zube, što ispunjava najviše estetske zahtjeve našihpacijenata.
Potpuno keramičke krunice, odnosno bezmetalne krunice, svojim karakteristikama,kao što su translucencija, boja i transparencija, najvjernije dočaravaju svaokom vidljiva svojstva pravog zuba što rezultira krunicom koju nije mogućerazlikovati od prirodnog zuba. Najčešća im je primjena na prednjim zubima.Izrada ovakve krunice zahtjevan je laboratorijski posao, stoga je i cijenanešto viša nego kod metal keramičkih krunica.
E-maxkeramika ili staklo – keramika obrađeni su na načinkoji ih čini idealnim rješenjem za frontalne regije zubi primjenom sustavaCAD-CAM. Korištenjem E-max krunica postiže se izvrsna estetika prilikomindividualnih nadomjestaka zubi.
Radovi izrađeni CAD-CAM tehnologijom značajno ubrzavaju proces obrade krunica,ljuskica i drugih nadomjestaka. Njihova izrada, poput keramičkih krunica,predstavlja složeniji zadatak u usporedbi s metal-keramičkim krunama, štorezultira višom cijenom.
Cirkon keramička krunica je nadomjestakčija je baza od cirkona i presvučena je sa keramikom. Kombinacija ovih prilagođenih ivisoko kvalitetnih materijala predstavlja vrhunac kvalitete u izradi krunica.Primjenjuje se na stražnjim i prednjim zubima a zbog svoječvrstoće, biokompatibilnosti i besprijekorne estetike predstavlja najboljiizbor za nadomjestak oštećenog zuba.
Svi nadomjesci scirkonom postižu potpuno prirodan izgled, budući da cirkon vjerno simuliraoptička svojstva prirodnog zuba.
Jedna od prednosti ovihkrunica je izostanak tzv. 'crnog ruba' uzrokovanog povlačenjem zubnog mesa, jeru njihovoj konstrukciji nema metala.
BRUŠENJE ZUBA
Brusi se mali dio tvrdezubne strukture, a plohe se oblikuju kako bi bile blago zakošene jer se stakvim pravilnim pristupom omogućuje dugotrajnost rada. Cijeli se postupakpreoblikovanja zuba radi u lokalnoj anesteziji i u potpunosti je bezbolan.
UZIMANJE OTISAKA
Nakonbrušenja, uzima se otisak za izradu krunice u zubotehničkom laboratoriju.Postupak se provodi u nekoliko faza koje uključuju suradnju pacijenta,stomatologa i zubnog tehničara. Za vrijeme izrade, pacijentu se postavljaprivremena krunica, koja će mu pružiti zadovoljavajuću estetiku, funkciju izaštitu zuba do završetka finalnog rada.
PROBA
Nakon što se krunica izradi ulaboratoriju, pacijent dolazi na probu. Vrijeme potrebno za izradu zubnihkrunica varira ovisno o njihovom broju i materijalu. Za izradu krunica običnoje potrebno najviše tri dana.
TRAJNO POSTAVLJANJE KRUNICA
Nakon uzimanja preciznih otisaka,prilagođavanja međučeljusnih odnosa i izrade u laboratoriju, pacijent dobivakrunicu koja se postavlja na preoblikovani dio zuba, trajno cementira igarantira uz pravilnu higijenu izvrstan osmijeh dugi niz godina.
Autor: dr.med. dent. Ivan Kustec