Ustanovili se prisutnost karijesa na redovnom posjetu stomatologu, zub se uglavnom možeizliječiti.
Zasanaciju manjih oštećenja koriste se kompozitni ispuni (bijele plombe), a za većaoštećenja koriste se inlay i onlay keramički dentalni nadomjesci ovisno o tomekoji dio zuba je bio zahvaćen karijesom.
Što je karijes?
Karijes je najraširenija bolest u svijetui najpoznatije stanje u stomatologiji.
Ova bakterijskainfekcija napada čvrsta tkiva zuba kao što su zubna caklina,cement i dentin.
Hranećise ostacima hrane na površini zuba, bakterije proizvode kiseline kojeotapaju zubno tkivo, čime stvaraju šupljinu na zubu tj. karijes.
Ako sene liječi, karijes se širi i zahvaća unutrašnjost zuba u kojoj je smještenazubna pulpa, poznatija kao ”živac”.
Proces liječenja karijesa
Nakon stomatološkog pregleda procesliječenja karijesa započinje anestezijom.
Anestezijaje pomoćno sredstvo u rješavanju karijesa zuba te se koristi kako bi sam procesza pacijenta bio bezbolan.
Nakontoga slijedi brušenjekarijesa koji se mora u potpunosti ukloniti, dubinsko čišćenjezuba kako bi bili sigurni da je karijes uklonjen i postavljanje kompozitnogispuna (bijele plombe).
Kompozitni ispun – bijela plomba
Ako se karijes otkrije na vrijeme, primjenjuje se kompozitni ispun, odnosnobijela plomba.
Bijeleplombe izrađene su od kompozitne smole, spoja čestica kvarca i različitihminerala u smolastoj bazi. Ne sadrže metale, živu i druge materijale koji mogubiti štetni za zdravlje pacijenta.
Zahvaljujući svojoj bijeloj boji, vraćaju zubu prirodan i estetskibesprijekoran izgled.
Postavljanjebijele plombe zahtjeva manje uklanjanja zdravog zubnog tkivausred brušenja zuba jer se oblikuju i postavljaju tako da u potpunostiodgovaraju zagrizu.
Bijele plombe zatvaraju manje defekte u zubima nastale karijesom ili traumom(lom).
Ispunomse oblikuje svaka kvržica i udubina kao kod prirodnog zuba, a prijelaz izmeđuzuba i ispuna mora biti neprimjetan.
Naoblikovanju kvržica se inzistira ne samo iz estetskih, već i iz funkcionalnihrazloga, jer mogući su bolovi u zubu ili čeljusnim zglobovima, lom zuba,zadržavanje hrane te nastanak novog karijesa.
Inlayi onlay keramički dentalni nadomjesci
Umjesto klasičnih ispuna, postoji mogućnostizrade inlay-a ili onlay-a. Laboratorij izrađuje ove nadomjeske uzimajućiotisak i koristeći keramiku kao završni materijal, postižući potpuno prirodanizgled.
Inlay i onlay zapravo su vrlo slični plombi, nokoriste se u situacijama kada je karijes opsežan i kada je zahvatio velikupovršinu zuba pa se ona više ne može upotpuniti ili zatvoriti ispunom(plombom).
Inlay pokriva središnji dio zuba i smješten jeunutar tvrdih tkiva. Onlay, koji je veći od inlay-a, obuhvaća širu površinuzuba, dok se overlay koristi za pokrivanje najvećeg dijela vidljivog dijelazuba, uključujući i središnji dio i vanjsku stranu.
Nadomjeske se preporučuje kao optimalno rješenjejer zahtijevaju manje brušenja u usporedbi s velikim ispunima i krunama.
Postavljanje inlay ili onlay nadomjeska
Za izradu i postavljanje inlay ili onlaynadomjeska potrebna su uglavnom dva odlaska kod stomatologa.
U prvom dolasku stomatolog uklanja oštećenozubno tkivo, čisti zub i nastalu šupljinu te uzima otisak pripremljenog zuba. Uzubotehničkom laboratoriju se prema otisku radi inlay ili onlay nadomjestak teće on, osim po obliku, biti usklađen i s bojom prirodnog zuba pacijenta.
U drugom dolasku, zub koji je prethodnopripremljen detaljno se čisti, pažljivo se provjerava pravilan položajnadomjeska i zatim se cementira u zub pacijenta.