Zubna pulpa je mekano tkivo, sastavljeno od živaca, krvnih žila i staničnih komponenti koje tvore zubnu šupljinu.
Kada je zubna pulpa pod upalom, infekcijom uzrokovanom karijesom ili se radi o drugim raznim komplikacijama ili infekcijama, tada se suočavamo s područjem stomatologije poznatim kao endodoncija.
Terapija zubnog kanala bezbolni je tretman koji se obavlja pod lokalnom anestezijom.
Kako bi se spriječili apscesi ili granulomi, od presudne je važnosti da se liječenje odvije u što skorijem roku.
Endodontsko liječenje omogućuje da se spasi jako oštećeni zub kao i bolesni zub bez potrebe da se vadi. Takvim se tretmanom sprječava širenje upale i gubitak ostalih zubi.
Spašavanje prirodnog zuba je prioritet jer je prirodni zub neusporedivo bolji od zamjenskih opcija.
Tijek zahvata
Prije početka endodontske terapije potrebno je napraviti rendgensku snimku.
Rendgenskom snimkom moguće je ustanoviti prisustvo infekcije te se lakše i pripremiti za liječenje koje slijedi. Postupak terapije izvodi se pod lokalnom anestezijom kako bi bio što bezbolnijii kako bi omogućio preciznost izvođenja.
Endodontska terapija započinje uklanjanjem karijesom zahvaćenog zubnog tkiva, odstranjivanjem upaljene zubne pulpe te kemijskim i mehaničkim čišćenjem zubnog kanala s ciljem uklanjanja bakterija i inficiranog dentina.
Nakon proširenja i oblikovanja kanala, koristi se biokompatibilni materijal kako bi se spriječio prodor bakterija do vrška korijena zuba i ponovna infekcija. Zatim se pristupa restauraciji zubne krune punjenjem ili protetskim nadomjestkom (krunicom) radi zaštite od pucanja tijekom korištenja ( žvakanja).
Preporučene su periodične kontrole kroz 6 mjeseci do godinu dana nakon zahvata. Tijekom navedenog pregleda izrađujemo i novu ortopan snimku i provjeravamo stanje u kojem se liječeni zub nalazi.
Autor: dr.med. dent. Ivan Kustec